Články

Distanční činnost u Poutníků

15.03.2021 | Distanční činnost u Poutníků

Přečtěte si, jak se Poutníkům podařilo zaujmout jejich děti a co speciálního pro ně připravili. 

Ahoj my jsme Poutníci!

Jsme volnočasový oddíl, který už přes 30 let dává smysl dětem ve Slatině. Za normálních okolností se každý týden pravidelně scházíme na schůzkách, kde hrajeme hry a učíme se novým dovednostem. Pořádáme i jednodenní výlety a vícedenní výpravy, ať už na území Brna, nebo jeho okolí. A jako završení naší celoroční činnosti se v létě uskutečňuje dvoutýdenní tábor, který je vždy konkrétně namotivován.

Kvůli aktuální situaci se nemohly konat naše pravidelné schůzky, výpravy a výlety. Chtěli jsme proto pro naše členy vytvořit nějakou aktivitu, díky které by si náš oddíl připomněli i z domova. Vznikla tedy tzv. „Poutnická challenge“. A o co tedy šlo? Připravili jsme celkem 40 úkolů, které mohou děti plnit během doby, co se v oddíle nebudeme potkávat. Úkoly byly zveřejněné na našich stránkách a byly různě bodově ohodnoceny podle jejich náročnosti. Úkoly se mohly plnit v jakémkoliv pořadí a v rozmezí přibližně 2 měsíců – to dávalo dětem volnost v plnění a mohly si tak aktivity nakombinovat se svým volným časem. Po splnění úkolu děti nahrály fotku, video nebo text dle zadání na společný disk, aby mohly získat body a zároveň sledovat, jak si vedou ostatní. Například zde byly úkoly jako uvařit čaj, jíst celý den z ešusu nebo si třeba zahrát deskovou hru. Do výzvy se dokonce aktivně zapojilo i několik našich vedoucích.

Nicméně, i přes to, že jsme výzvu několikrát sdíleli na našich sociálních sítích a posílali informace e-mailem, neměla výzva u dětí, takový úspěch, jaký bychom chtěli. Pravděpodobně i přes to, že jsme se snažili výzvu udělat organizačně, co nejjednodušší, bylo nahrávání fotek pro děti moc zdlouhavé a náročné.

Po online poradě jsme se s vedoucími rozhodli, že budeme pro děti pravidelně připravovat naučná videa, ze kterých se mohou například naučit vázat uzly, poznávat zvířátka nebo třeba vyrobit přáníčko k MDŽ. Videa vychází na našem YouTube kanále každé pondělí a zatím se těší větším ohlasům než předchozí výzva, protože jsou pro děti nejspíše mnohem atraktivnější.

A zatím poslední aktivita, kterou ale ještě stále připravujeme, je hledání ukrytých kešek. Ty se budou nacházet v okolí Brna a děti je mohou společně s rodiči hledat. Zde se vždy podepíšou a vezmou si korálek jedné barvy a skládají si tak na provázek camrátko z korálků z míst, které navštívili. Tuto aktivitu zatím hodnotit nemůžeme, protože nám momentální situace zatím nedovolila akci dochystat, ale myslíme si, že to budou pro děti a rodiče dobré tipy na výlet a příležitost se v blížícím jaru vydat do přírody.

Veronika Jasinská a Anna Dalecká

Zpět