Články

Jak zvládá nelehkou dobu pionýrská skupina ZS (Zeeska)?

09.03.2021 | Jak zvládá nelehkou dobu pionýrská skupina ZS (Zeeska)?

Přečtěte si, jak ZS využila centrum Brna k jejich distanční činnosti.

Jsme brněnská pionýrská skupina zaměřená na turistiku a celoroční práci s dětmi.
Hned po založení získala Zeměpisná společnost (ZS) svůj vlastivědný charakter. Byly sepsány Stanovy ZS a Pochodové zvyky, jimiž se řídí každý „zéesák“. Dokonce máme svou vlastní píseň. Přestože lidé v ZS se během doby mění, to, z čeho naše skupina vychází se nemění. Spojuje nás láska k přírodě, touha poznávat naši zem, potřeba dobrých a věrných kamarádů.

Ani v této zvláštní době Zeeska nespí. I když nám situace stále neumožňuje potkávat se na schůzkách a výletech, tak naše schůzky probíhali přes aplikaci Discord, dokonce jsme se rozhodli připravit pro naše členy a jejich rodinky alespoň takový program, který by si mohli zahrát samostatně. A tak vznikla první Hra po Brně, nazvaná "Zvířata nejen v ZOO".

Hra byla záměrně naplánovaná na období Jarních prázdnin, aby nám alespoň zčásti nahradila Zimní expedici, o kterou jsme letos přišli. V den startu, v sobotu 20.2. přihlášené týmy obdržely instrukce a zadání. A aby to nebylo jen tak jednoduché, teprve v tu chvíli se účastníci dozvěděli, co je čeká: projít centrum města a pokusit se najít zvířata, ukrývající se na domech, kašnách a všelijakých dalších městských stavbách. Úkol to nebyl jednoduchý – nejen děti, ale často i jejich rodiče zjistili, že spoustu věcí o našem městě neví. Málokdo hned věděl, na kterém domě hledat včelku na úlu, kde lví hlavy nebo dokonce bonusového lišaje. Bystrý zrak, orientační smysl, spolupráce ve skupince, a i troška toho štěstí – to vše bylo k úspěšnému splnění úkolu potřeba. Přesto většina týmů dokázala, že se v Brně neztratí a s hledáním si zvládla poradit výborně.

Hru úspěšně dokončilo 16 rodinných týmů.

A osmi z nich se podařilo překonat i ty nejobtížnější nástrahy, jako byly ukrývající se rybí hlavy či labutě, a objevit všech 16 zvířat. Gratulujeme! Ostatním skupinkám některé zvíře uniklo, ale jak se říká, není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. A v tomto případě to platí dvojnásob, neboť hlavním smyslem celé hry bylo projít se příjemně po městě, zvednout hlavu od šedé dlažby a otevřít oči pro detaily, kterých si zde běžně nevšimneme.

Ti nejzdatnější hledači dokonce vypátrali i bonusového lišaje a pavouka za což si kromě velkého potlesku zaslouží náš zeeskový plecháček! Nejrychlejšími vítězi tohoto bonusového úkolu se staly týmy Ebony, Happíci a Zavařené okurky!

A co se chystá dál? Rozhodně nezastavujeme. První hra (nebo "předehra") ukázala, že programy pro rodinné týmy mají v této době smysl. A tak se po této rozcvičce můžete začít těšit na pokračování – tentokrát už v podobě propracovanější hry, která by měla proběhnout na přelomu března a dubna.

Franta Urban a Tobias“Lachtan“Filouš

Zpět