Články

Pionýrský ideál POMOC v praxi Pionýrská látka vyráží z Prahy rychlíkem směr jižní Morava. Přestup na lokálku. A po pár hodinách už je materiál v Boskovicích. Strážníkům pionýrské roušky docela ladí s uniformami.

22.03.2020 | Pionýrský ideál POMOC v praxi

V současné situaci je každá pomoc dobrá, to všichni víme. Ale jak pomáhat? Pionýrům je vlastní nejen ideál Pomoc, ale také hledání cest, takže způsob si vždycky najdou. A pomáhají, protože je to třeba, nikoli kvůli sebeprezentaci.

V Pionýru nejsou obvyklá plošná nařízení, ale historická zkušenost (Služba vlasti v roce 1968 – při okupaci vojsky Varšavské smlouvy) nám říká, že ani nejsou potřeba. Pionýři totiž pomáhat chtějí, stačí je nasměrovat. Proto hned v počátku současné epidemie vydal Pionýr doporučení, aby instruktoři a vedoucí, kterým odpadly školní a částečně i pracovní povinnosti, nabídli svou pomoc na obecních úřadech. Někteří se zapojili do „drobné“ každodenní pomoci, jako je donášení jídla a nákupů seniorům. Nejvíce našich členů se ale vrhlo na šití nedostatkových roušek. Málokdo má ale doma zásoby látek, a tak materiál docházel. I proto vznikla myšlenka, že bychom mohli pomáhat i stylově – a do míst, kde šijí roušky opravdu ve velkém, poslat zásobu látek s pionýrským vzorem – pochopitelně zdarma.

Nabídka se setkala se zájmem a „objednávky“ začaly přicházet ze všech stran. A protože nejen pionýři dokáží držet při sobě, dostalo se nám například i pomoci při dopravě látky vlaky Českých drah – ostatně putovala do Boskovic, kde z ní členové PS Boskovice hned začali šít roušky mimo jiné právě pro zaměstnance našeho národního dopravce, ale například také pro strážníky městské policie. A takových „malých“ příběhů po celé republice přibývá.

Děkujeme všem, kdo pomáhají – ať už jsou pionýři nebo ne. Díky a držme při sobě!

Zpět