Články

Digitální detox na táborech

12.07.2018 | Digitální detox na táborech

Pionýr letos pořádá přes čtyři stovky táborů. A i když jsou v posledních letech stále populárnější příměstské tábory, tak ty, které jsou postavené na zelené louce a bez elektřiny, patří zcela jasně u dětí k těm nejoblíbenějším. Možná je to i proto, že zdánlivé nepohodlí stanů je pro řadu dětí stále příslibem dobrodružství, po kterém touží a která chtějí prožívat.

Tábor je pro děti obdobím, kdy vyjedou ze zajetých kolejí školního roku a jednotvárnosti života, který je nezřídka ovládán mobilním telefonem a potřebou pobývat ve virtuálním světě. Z nemožnosti dobít si mobil či tablet se tak může stát výhoda, díky které jsou děti jednak postaveny před úkol postarat se samy o sebe a nemít přitom za zády své rodiče. A odpoutání od virtuálního světa a sociálních sítí pak všechny nutí, aby zakusili opravdovou spolupráci a kamarádství.

Letní tábory jsou ale i zkouškou pro rodiče, kteří v tuto dobu ztrácí „mobilní“ kontrolu nad svými dětmi, na kterou si oni i děti během školního roku přivykli. Jsme proto rádi za všechny chápající rodiče, kteří dětem umožní zapojit se do skupiny svých vrstevníků a učit se žít po svém - za rodiče, kteří dokáží dát dětem volnost a vypnou vzdálenou kontrolu prostřednictvím mobilů.

Přestože se současná generace v životě neobejde bez informačních technologií, je nutné také ukazovat cesty, jak si od digitálních technologií odpočinout. Proč tedy nevyužít toho, co stále na táborech děti přitahuje nejvíce – kamarádi, příroda, pohyb, noční hry a stany. Vždyť když se zeptáte dětí, objevují se tyto opakované právě tyto. To dokládá i průzkum, který v roce 2018 pro Českou radu dětí a mládeže zpracovala agentura KANTAR Millward Brown.

Odpočinek od digitálního světa tak pro děti nemusí být nic bolestivého. Pokud se nacházejí s partou kamarádů v přírodě a prožívají opravdová dobrodružství, pak si na mobil zpravidla ani nevzpomenou.

Zpět